Utworzenie stanowiska koordynatora ds. dostępności cyfrowej na Politechnice Wrocławskiej w celu zwiększenia dostępności już istniejących oraz nowo-wdrażanych zasobów cyfrowych Politechniki Wrocławskiej
Zadaniem Koordynatora ds. dostępności cyfrowej na Politechnice Wrocławskiej umiejscowionego w Laboratorium Tyfloinformatycznym Politechniki Wrocławskiej będzie:
- Zaktualizowanie mapy dostępności cyfrowej Politechniki Wrocławskiej. Dokument ten to zbiór praktycznych rekomendacji dotyczących stosowania i wdrażania dostępnych rozwiązań w zakresie informacji i usług cyfrowych na Politechnice Wrocławskiej. W szczególności pozwoli to na zwiększenie dostępności już istniejących, jak również wdrażanych zasobów cyfrowych.
- Współpraca w zakresie sporządzania dokumentacji ofertowej dotyczącej usług cyfrowych i sprzętu komputerowego (SIWZ, zapytań ofertowych). Współpraca ta pomoże jednostkom Uczelni na uwzględnienie zapisów wymagających od wykonawcy odpowiedniego wdrożenia danego rozwiązania w zgodzie ze standardami dostępności.
- Bieżący monitoring dostępności publikowanych treści w systemach elektronicznych Politechniki Wrocławskiej. Koordynator ds. dostępności cyfrowej będzie dokonywał bieżącego monitoringu dostępności publikowanych treści w systemach elektronicznych Politechniki Wrocławskiej. Jest to proces niezbędny, ponieważ w pełni dostępny, czyli spełniający wszelkie standardy dostępności serwis może stać się niedostępny, gdyż codzienna aktualizacja strony www. wymaga rzetelności i bezwzględnego przestrzegania zasad przy tworzeniu m.in. tekstów, załączników oraz opisów zdjęć i linków.
- Cykliczne szkolenia, doradztwo z dostępności cyfrowej (e-learning) dla naukowców i pracowników administracyjnych Politechniki Wrocławskiej. Koordynator ds. dostępności Zasobów Cyfrowych będzie prowadził cykliczne szkolenia, doradztwo, również w formie e-learning dla kadry akademickiej i pracowników administracyjnych w zakresie: tworzenia stron internetowych zgodnych ze standardem WCAG 2.1, technologii ARIA na dostępnych stronach internetowych, tworzenia dostępnych dokumentów elektronicznych zamieszczanych na platformach e-learningowych, stronach internetowych i intranecie Politechniki Wrocławskiej.
- Dostosowanie do standardu WCAG 2.0 dokumentów będących w obiegu na uczelni m.in: regulaminów, wniosków, instrukcji. Działanie ma na celu dostosowanie wpływających bądź wybranych przez koordynatora dokumentów będących w obiegu uczelni do standardu WCAG 2.0
- Wdrażanie do powszechnego użytku zgodnych z standardami dostępności szablonów dokumentów elektronicznych w tym arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, itp. wśród pracowników naukowych i administracyjnych Politechniki Wrocławskiej. W wyniku działania powstanie minimum 10 szablonów ogólnodostępnych dokumentów elektronicznych zgodnych ze standardami dostępności.
- Redagowanie strony internetowej (strona istniejąca na systemie CMS, który został wdrożony na Politechnice Wrocławskiej.
Szkolenia z dostępności cyfrowej
Szkolenia dotyczą redagowania stron internetowych, tworzenia dostępnych e-dokumentów oraz materiałów dydaktycznych oraz wstępnego audytowania stron internetowych.
Osoby chętne do skorzystania ze szkoleń zapraszamy do kontaktu z koordynatorem ds. dostępności cyfrowej.
Karolina Jankowska
Bud. D-21, p. 005, tel. 71 320 36 49
karolina.jankowska@pwr.edu.pl
Do pobrania