Utworzenie stanowiska koordynatora ds. dostępności architektonicznej na Politechnice Wrocławskiej w celu optymalizacji dostępności architektonicznej budynków Politechniki Wrocławskiej dla Osób z Niepełnosprawnościami poprzez standaryzacje informacji wizualnej i dotykowej
Zadaniem koordynatora ds. dostępności architektonicznej na Politechnice Wrocławskiej, którego stanowisko umiejscowione zostanie w strukturach Sekcji Wsparcia Osób Niepełnosprawnych będzie:
- Przeprowadzenie monitoringu dostępności architektonicznej dla Osób z Niepełnosprawnościami budynków oraz kampusu Politechniki Wrocławskiej w celu aktualizacji stanu wiedzy oraz zewidencjonowanie niezbędnych dostosowań. Celem tego działania jest uaktualnienie i weryfikacja wiedzy oraz określenie najbardziej istotnych barier architektonicznych i urbanistycznych jakie spotykają Osoby z Niepełnosprawnościami w przestrzeni zabudowanej Politechniki Wrocławskiej, czyli w budynkach i terenie okalającym.
- Przygotowanie zaleceń dotyczących koniecznych zmian w budynkach i na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej. Określenie niezbędnych zmian, poprawek i optymalizacji w istniejących rozwiązaniach, które związane będą z dostępnością architektoniczną dla Osób z Niepełnosprawnościami. Zaproponowanie nowych rozwiązań zgodnie z potrzebami osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności w celu likwidacji barier architektonicznych i urbanistycznych oraz wskazanie ich właściwej formy, odpowiedniej do potrzeb Osób z Niepełnosprawnościami.
- Opracowanie standaryzacji informacji wizualnej i dotykowej dla budynków i kampusu Politechniki Wrocławskiej. Wskazanie jej prawidłowej lokalizacji w strukturze danego budynku Politechniki Wrocławskiej oraz przestrzeni urbanistycznej.
- Wdrożenie zaproponowanych zmian i rozwiązań dotyczących kształtowania budynków Politechniki Wrocławskiej. Wprowadzenie zaproponowanych rozwiązań, które poprawiłyby jakość dostępności istniejących budynków dla Osób z Niepełnosprawnościami w zakresie zmysłu wzroku i słuchu poprzez przeprowadzenie stosownych procedur związanych ze zleceniem produkcji i montażu informacji wizualnej i dotykowej, bieżący kontakt z wykonawcami, nadzór nad realizacją, jej poprawnym rozmieszczeniem i zamontowaniem.
- Bieżący monitoring prac budowlanych i remontowych obiektów Politechniki Wrocławskiej oraz współpraca z Działem Inwestycji Politechniki Wrocławskiej. Bieżące doradztwo w zakresie prowadzonych już i planowanych do realizacji inwestycji wspólnie z Działem Inwestycyjnym Politechniki Wrocławskiej oraz kontrolowanie jakości dostosowywania bieżących inwestycji, proponowanie i rekomendacja optymalnych rozwiązań dotyczących dostępności architektonicznej dla aktualnych i przyszłych inwestycji.