TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechnika nowych szans

Przygotowanie Otwartego Standardu Dostępności materiałów dydaktycznych i praktycznych przykładów jego wykorzystania

  1. Opracowanie Otwartego Standardu Dostępności materiałów dydaktycznych
    W wyniku działania powstanie "Otwarty Standard Dostępności e-materiałów i multimediów" w zakresie przygotowywania materiałów dydaktycznych (e-materiałów, multimediów) z zakresu nauk technicznych, zgodnie z wytycznymi WCAG 2.0 na poziomie AA przeznaczonych do kształcenia studentów z niepełnosprawnościami ze szczególnym uwzględnieniem osób z problemami poznawczymi, z dysfunkcją wzroku i słuchu.
  2. Digitalizacja i dostosowanie istniejących w formie elektronicznej publikacji (16 000 stron i 80 publikacji)
    W trakcie realizacji projektu zespół tyflospecjalistów przystosuje wytypowane wcześniej zasoby do potrzeb Osób z Niepełnosprawnością. Obecnie zasoby te nie spełniają wymogów WCAG 2.0. Efektem pracy tyflospecjalistów w ramach projektu, będzie opracowany w sposób poszerzony zbiór dokumentów o łącznej liczbie stron co najmniej 16 000 i łącznej liczbie publikacji co najmniej 80 przystosowanych do standardu WCAG 2.0. Opracowanie dokumentów pisanych przez specjalistów pozwoli na taki zapis treści, by nawet informacje przekazane graficznie (np. za pomocą zdjęć), wzory matematyczne, diagramy i wykresy były dostępne dla osoby czytającej za pomocą programu odczytu ekranu oraz posługującej się monitorem brajlowskim.
  3. Przygotowanie i udostępnienie uniwersalnych materiałów edukacyjnych (e-kursów) pomocnych dla nauczycieli akademickich w prowadzeniu zajęć z zakresu nauk technicznych wspartych rozwiązaniami i narzędziami (np. grafiki dotykowe, modele 3D). Opracowanie na podstawie Otwartego Standardu Dostępności materiałów dydaktycznych dla wybranych e-kursów, zaprojektowanie uniwersalnych pomocy dydaktycznych 3D dedykowanych dla opracowanych e-kursów.
  4. Opracowanie, na podstawie Otwartego Standardu Dostępności, dwóch autorskich dostępnych e-kursów. Będą to kursy: Podstawy programowania Python z Lego Mindstorm oraz Tworzenie dynamicznych aplikacji webowych zgodnie z WCAG 2.0 (2.1). 
Politechnika Wrocławska © 2024