TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechnika nowych szans

Koordynator ds. dostępności cyfrowej

Data: 12.11.2020

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W ramach projektu „Politechnika Nowych Szans” zostało utworzone stanowisko koordynatora ds. dostępności cyfrowej. Funkcję tę objęła Karolina Jankowska.

Karolina Jankowska siedząca przed stanowiskiem komputerowym.

Zdj 1. Karolina Jankowska.

Jej zadaniami są przede wszystkim:

  • przygotowanie i koordynacja wdrożenia planu działania na rzecz poprawy zapewniania dostępności cyfrowej osobom ze szczególnymi potrzebami przez Politechnikę Wrocławską,
  • monitorowanie działalności Politechniki Wrocławskiej w zakresie zapewniania dostępności cyfrowej osobom ze szczególnymi potrzebami.

Drukowane materiały o tematyce dostępności cyfrowej: szkolenia dla pracowników PWr, infografika o WCAG.

Zdj 2. Drukowane materiały.

Poprawa dostępności cyfrowej na Politechnice Wrocławskiej to proces. Przede wszystkim potrzebne jest uświadomienie i zaznajomienie pracowników z tą ideą. Dostępność cyfrowa wiąże się z projektowaniem uniwersalnym. To co wytwarzamy w świecie cyfrowym powinno być dostępne dla jak największej grupy osób (w tym oczywiście osób z niepełnosprawnościami, osób ze szczególnymi potrzebami). O zapewnieniu dostępności, zgodności z pewnymi wytycznymi musimy pamiętać już na etapie projektowania jakiegoś rozwiązania, systemu, strony, dokumentu elektronicznego, wideokursu, e-kursu, itd. Ważne jest aby zawsze mieć z tyłu głowy hasło „zgodne z WCAG 2.1”. Są to wytyczne powszechnie znane i stosowane przy tworzeniu dostępnych cyfrowo stron, aplikacji, odnoszące się również do zdjęć, multimediów czy dokumentów cyfrowych. Każde zapytanie ofertowe, SIWZ dotyczący elementów związanych z światem cyfrowym powinno w swojej treści zawierać „zgodność z wytycznymi WCAG 2.1”. Na Politechnice Wrocławskiej mamy do czynienia również z systemami czy dokumentami, które należy poprawić by odpowiadały standardom, zgodnie z zapisami Ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r.

W świecie cyfrowym zapewnienie dostępności to szereg działań o wspólnym celu. Tymi działaniami, które wykonuje koordynator ds. dostępności cyfrowej w uczelni są m.in.

  • prace nad planem działania na rzecz poprawy dostępności oraz nad standardem dostępności cyfrowej PWr,
  • współpraca w zakresie sporządzania dokumentacji ofertowej dotyczących usług cyfrowych i sprzętu komputerowego,
  • bieżący monitoring i audytowanie stron internetowych w domenie PWr,
  • dostosowanie skomplikowanych i problematycznych dokumentów zgodnie z wytycznymi WCAG 2.1,
  • prowadzenie szkoleń dla pracowników,
  • tworzenie dostępnych cyfrowo szablonów dokumentów, które mają być pomocne we wdrażaniu standardów dostępności w PWr.

Laptop z uruchomionym programem Word. W programie wyświetlony dokument pt. Standardy dostępności cyfrowej PWr.

Zdj. 3. Standardy dostępności cyfrowej - wersja elektroniczna.

W świecie cyfrowym pewnych „udogodnień” - zmian nie widać na pierwszy rzut oka. Często do audytów eksperckich należy używać oprogramowania specjalistycznego np. screen readerów. Potrzebna jest też szeroka wiedza z zakresu informatyki, wykorzystywanych narzędzi itp. do tworzenia audytowych zaleceń poprawek dla programistów lub redaktorów. Często same poprawki (np. w dokumencie elektronicznym) wymagają dość specjalistycznej wiedzy z zakresu dostępności cyfrowej. W większości jednak błędy, które popełniamy jako redaktorzy treści da się poprawić niewielkim nakładem pracy. Stosowanie się do wytycznych WCAG 2.1 oraz do instrukcji, które są przygotowane zgodnie z tymi wytycznymi powoduje, że dokumenty, które będą powstawać w Politechnice Wrocławskiej będą nie tylko dostępne cyfrowo ale będzie zachowana ich pewna jednolitość i spójność.

Politechnika Wrocławska © 2024